Trzemeszno – perła baroku na Szlaku Piastowskim

Relacja z wycieczki

Tym razem postanowiłem zatrzymać się na dłużej w Trzemesznie (na Szlaku Piastowskim)w województwie Wielkopolskim w bliskości Gniezna.

Trzemeszno to miasteczko położone w woj wielkopolskim (niedaleko od Gniezna , 70 km od Poznania) , w pasmie wzgórz moreny nad jeziorem Trzemeszynskim.

Trzemeszno leży na Szlaku Piastowskim oraz na szlaku związanym z św. Wojciechem ,który podczas ewangelizacji założył w X w klasztor Benedyktynów .

Podania , legendy i kroniki głoszą ze ciało św, Wojciecha najpierw zostało złożone w tymże klasztorze, by póżniej zostać złożone w Gnieżnie. Trzemeszno prawa miejskie otrzymało w 1368 r .

Wladyslaw Jagiełło był częstym gościem w mieście , a po Viktorii Grunwaldzkiej król odbył pieszą pielgrzymke z Trzemeszna do Gniezna do grobu św. Wojciecha.
W Trzemesznie urodził sie ( 1794r ) i żyl znany pułkownik Insurekcji Kościuszkowskiej Jan Kyliński. Nieopodal ( wies Ławki) urodził sie znany filozof , nauczyciel , przemyslowiec i politolog Hipolit Cegielski.

Najważniejszym zabytkiem w Trzemesznie jest póżnobarokowa bazylika p.w. Wniebowziecia Najświętszej Maryi Panny nazywana PERŁĄ BAROKU na Szlaku Piastowskim.

Jest to kościół przyklasztorny, który łączy w sobie elementy założeń architektonicznych z roznych epok.

Oprócz wystroju rokokowego znajdują sie elementy budowli romańskich , gotyckich , póżnobarokowych.

To trójnawowa budowla sakralna – bazylika z 2-ma wieżami i kopułą, w świątyni znajdują sie malowidła , które nawiązują do motywów ze starego i nowego testamentu.

Chlubą tutejszego klasztoru był skarbiec ( istniał do 1939r ) w którym zgromadzone byly najcenniejsze zabytki romańskiej sztuki złotniczej min. kielich św. Wojciecha wykonany w Bizancjum w X w, kielich księżnej Dąbrówki ( żona Mieszka I ) oraz kielich króla Kazimierza Wielkiego.

Obecnie w/w skarby przechowywane są w Gnieżnie , Krakowie.
Przed bazylika znajduje sie póżnobarokowa ( ok 1750r ) dzwonnica oraz klasycystyczna figura Jezusa z 1782 r.
Cennym obiektem jest tez wieża ciśnieniowa z końca XIX w . wykonana z czerwonej cegły – do dzisiaj jest użytkowana.

W mieście znajdują sie popiersia i place H Cegielskiego oraz Jana Kylińskiego .
Na pobliskim cmentarzu znajduje sie mogiły powstanców Wielkopolskich z ostatnich 200 lat – mauzoleum ( 1865 r., 1918 r., 1939 r.) .

Na tymże cmentarzu znajduje sie symboliczny grób jednego z żołnierzy Kościuszki ( zesłany na Syberie) z symbolicznym napisem ” Ojcu Syn z Syberii”.
Zabytkowy kompleks szpitala sw. Łazarza (kaplica, budynek i 2 alkierze) wybudowanae w latach 1781- 1785 , znajduje sie przy ul Mickiewicza.

Muzeum Regionalne w ktorym prezentowane sa zbiory z dziejow miasta i okolic miesci sie w budynku szkoly podstawowej.
Podążając w codziennej gonitwie w sprawach prywatnych, zawodowych, nie zawsze zwracamy uwagę na otaczające nas: osady, wsie, miasta, zabytki, przyrodę.
Dopiero po jakimś czasie dowiadujemy się (z mediów, z forum itp.) o zabytku wagi światowej w miejscowości przez którą tyle razy przejeżdżaliśmy.
Ja osobiscie wiele cennych wiadomości pozyskuje od przedstawicieli handlowych , którzy “gnaja-smigają ” przez kraj lub robia imprezy w ciekawych miejscach.
Tym razem postanowiłem zatrzymać się na dłużej w Trzemesznie (na Szlaku Piastowskim)w woj. Wielkopolskim w bliskości Gniezna.

5 thoughts on “Trzemeszno – perła baroku na Szlaku Piastowskim

Leave a Reply