Gietrzwałd – Warmia – cudowne Sanktuarium NMP

Akt lokacyjny miejscowości podpisał sam Mikołaj Kopernik w 1352 r., we wsi znajduje się słynne na całą Europę Sanktuarium Maryjne, z miejscem objawienia się Matki Boskiej w 1877r. (które trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku).

Gietrzwałd leży na skraju południowej Warmii na rzeka Giłwą, jest otoczony wzgórzami. Akt lokacyjny miejscowości podpisał sam Mikołaj Kopernik w 1352 r., we wsi znajduje się słynne na całą Europę Sanktuarium Maryjne, z miejscem objawienia się Matki Boskiej w 1877r. (które trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku).

Relacja z wycieczki

Wracając z Warmii i Mazur (Olsztyn, Giżycko, Ryn) po drodze postanowiłem wstąpić do wsi o której tyle czytałem i tyle slyszałem po DUCHowe przeżycie. Gietrzwałd to wieś gminna położona na Warmii (w woj. warmińsko-mazurskim) przy drodze nr 16 pomiędzy Olsztynem, a Ostródą. Gietrzwałd leży na skraju południowej Warmii na rzeka Giłwą, jest otoczony wzgórzami.

Akt lokacyjny miejscowości podpisał sam Mikołaj Kopernik w 1352 r.

We wsi znajduje się słynne na całą Europę Sanktuarium Maryjne z miejscem objawień Matki Boskiej w 1877 r. (które trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku).

Sanktuarium Maryjne to neogotycka bazylika pw Narodzenia Najświętszej Marii Panny z 1507 r., wielokrotnie przebudowywana w otoczeniu świątyni znajduje się kaplica pw. Św Jakuba.

Na obrzezach wsi, na terenie kościelnym (na błoniach gietrzwałdzkich) znajduje sie Droga Krzyzowa, CUDowne ŹRODEŁKO – woda z tego zródelka ma magiczną MOC.

Wieś posiada zabytkowy układ architektoniczny oraz Warmiński charakter.

Po pierwszym rozbiorze, z odebranej Polsce Warmii i ziem dawnych Prus Książęcych utworzono nową prowincję – Prusy Wschodnie. W czasie kulturkampfu „pruskie Mazowsze” przemianowano ostatecznie na Mazury, a ich mówiących gwarą mieszkańców nazywano już tylko Mazurami. Przeciw germanizacji głośno protestowali wówczas mazurscy działacze i poeci. W obronie katolickiej Warmii stanęła podobno sama Matka Boska. W Gietrzwałdzie objawiła się dwóm polskim dziewczynkom, dodawała otuchy, przemawiając śpiewną gwarą warmińską.

Napełniony Duchem CUDownego wizerunku NMP musiałem wstąpić na pola GRUNWALDu.

Po Gietrzwałdzie i po Grunwaldzie do domu (Poznań) wracałem szczęśliwy i zadowolony.

—————————————————————————————————————

CUDowny obraz NMP. historia i opis

Zdaniem historyków sztuki cudowny obraz NMP został namalowany w warsztacie poznańskim w połowie XVI wieku. Pierwsza wzmianka o obrazie pochodzi z 1583 roku, kiedy biskup Marcin Kromer w swoim “Opisie Biskupstwa Warmińskiego” wymienia obraz jako cudowny.

W ołtarzu głównym bazyliki znajduje się obraz Matki Bożej, przedstawiający Madonnę okrytą ciemnoniebieskim płaszczem, trzymającą na lewej ręce Dzieciątko Jezus ubrane w długą, czerwoną suknię. W górnej części obrazu, na podtrzymywanej przez dwóch aniołów wstędze, znajduje się napis Ave Regina Caelorum, ave Domina Angelorum: Bądź pozdrowiona Królowo Nieba, bądź pozdrowiona Pani Aniołów.

Głównymi wizjonerkami Objawien NMP. były: trzynastoletnia Justyna Szafrynska i dwunastoletnia Barbar a Samulowska. Obie pochodziły z niezamożnych polskich rodzin. Matka Boża przemówiła do nich po polsku, “w języku takim, jakim mówią w Polsce”. Matka Boża, na zapytanie dziewczynek: Kto Ty Jesteś? Odpowiedziała: “Jestem Najświętsza Panna Maryja Niepokalanie Poczęta.” Na pytanie czego żądasz Matko Boża?”, padła odpowiedź: “Życzę sobie, abyście codziennie odmawiali różaniec !”

Modlitwa do NMP:

” Matko Niebieskiego Pana, Lekarko dusz i ciał ludzkich, Pani Gietrzwałdzka, Ty która wsławiłaś to miejsce Swoją obecnością, racz wejrzeć na mnie łaskawym wzrokiem i uproś u Swego Syna Jezusa Chrystusa tak bardzo potrzebne mi łaski… Przyjdź, litościwa i miłosierna Pani Niebios, z pomocą moim prośbom i postanowieniom. Amen”.

Po 1945 roku opiekę nad sanktuarium gietrzwałdzkim powierzono Zakonowi Kanoników Regularnych Laterańskich. Na mocy bulli papieża Pawła VI z dnia 2 lutego 1970 roku kościół w Gietrzwałdzie otrzymał tytuł bazyliki mniejszej.

CUDowne ŹRÓDEŁKO – woda z tego źródełka ma magiczną MOC ponieważ podczas Objawień NMP, sama Matka Boska pobłogosławiła te wodę w tym źródełku. Po pierwszym rozbiorze, z odebranej Polsce Warmii i ziem dawnych Prus Książęcych utworzono nową prowincję – Prusy Wschodnie.

W czasie kulturkampfu „pruskie Mazowsze” przemianowano ostatecznie na Mazury, a ich mówiących gwarą mieszkańców nazywano już tylko Mazurami. Przeciw germanizacji głośno protestowali wówczas mazurscy działacze i poeci. W obronie katolickiej Warmii stanęła podobno sama Matka Boska. W Gietrzwałdzie objawiła się dwóm polskim dziewczynkom, dodawała otuchy, przemawiając śpiewną gwarą warmińską.
Otworzono proces beatyfikacyjny wizjonerki siostry Stanisławy Barbary Samulowskiej

(1865-1950) ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo.
Gietrzwałd – Warmia – cudowne Sanktuarium NMP

 

 

 

 

 

 

8 thoughts on “Gietrzwałd – Warmia – cudowne Sanktuarium NMP

  1. Barsolis

    Tak . jestem zafascynowany Sanktuarium w Gietrzwaldcie .

    jest tam taki “duchowy” spokój i ” slychac dusze ” w miejscu gdzie objawilala sie NMP

    Karol Barsolis

Leave a Reply