Grunwald – przybyłem, zobaczyłem i serce uradowałem

GRUNWALD – sentymentalna podróż. – każdy powinien tam być !!! W to historyczne miejsce wybierałem się 30 lat. Grunwald dla mnie to patriotyczne ukoronowanie Polskości. Każdy Polski patriota powinien być pod Grunwaldem, by oddać hold tym którzy walczyli z pierwszym okupantem .

Zakon Krzyżacki to dla mnie pierwszy okupant na terenach Polski .

Jadąc na Warmię i Mazury w sierpniu tego roku w celach służbowych miałem “na celowniku” Grunwald jako główne miejsce (pielgrzymka) w którym MUSZĘ być.

Wracając z Olsztyna droga nr 15 w kierunku Torunia (pomiędzy Ostródą a Lubawa ) za Ostródą skręciłem w kierunku Pól Grunwaldzkich.

Droga mało ciekawa, dziurawa jak szwajcarski ser, temperatura + 35 * C, na drogach kombajny oraz maszyny rolnicze – no cóż żniwa.

Mój patriotyzm ciągnął mnie do przodu – na GRUNWALD.

Gdy już przybyłem tam Duch mojego patriotyzmu wzniósł się ku niebu, na Wzgórzach Dylewskich oddałem hold rycerzom , którzy przelali krew za Polskość.

Na Polach Grunwaldzkich znajduje kilkanaście monumentalnych pomników, które przypominają o tym co tutaj się stało 15 lipca w 1410 r.

Na zewnątrz znajduje się rotunda u stop której znajduje się ciekawa makieta bitwa.

Pod murami rotundy (oj chłodno w ten upalny dzień) znajduje się bardzo ciekawe muzeum poświęcone bitwie.

Dookoła rotundy rozmieszczone eksponaty z pól bitewnych, w sali oglądać można film z inscenizacji bitwy oraz historie o tym co wtedy działo się.

Na zewnątrz w namiocie rozbił się obóz króla W. Jagiełły. Zakon Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie (z lac . Ordo fratrum domus hospitalis Sanctae Mariae Theutonicorum in Jerusalem, Ordo Theutonicus, OT). Sami za sprawą Konrada Mazowieckiego w 1226 r. sprowadziliśmy sobie okupanta, którego nie chcieli: Włosi, Węgrzy, Bułgarzy, Rumuni oraz inne nacje europejskie od XI – XV w. Krzyżacy (Niemcy) byli ściągnięci na nasze tereny Polskie w celu chrystianizacji PRUS (Niemcy). Niestety zamiast nauczać na tych terenach Zakon mordował, rabował, niszczył, plądrował i gwałcił.

Toteż po kilkuset latach nadszedł czas żeby przepędzić okupanta z naszych ziem. Stało to sie za czasów panowania Króla Władysława Jagiełły. 15 lipca pod wsią Grunwald na wzgórzach Dylewskich oddziały Polskie (Polskie, Litewskie, Ruskie, Tatarskie) stoczyły śmiertelną bitwę z potężnym jak na owe czasy Zakonem Krzyżackim którym sprzyjali Niemcy.

Ta własnie bitwa stała się podwalinami upadku państwa zakonnego dopiero w 1525 r po wielu wojnach polsko-krzyżackich, wygrywanych przez Polaków, dobiegł całkowity kres istnienia zakonu państwa zakonnego na terenach Rzeczypospolitej.

Tak wiec GRUNWALD (podwalinami upadku państwa zakonnego ) był, jest i będzie symbolem dla Polski i Polaków.
Przybyłem , zobaczyłem (veni, vidi) i odjechałem – serce naprawiłem.
Po pierwszym rozbiorze, z odebranej Polsce Warmii i ziem dawnych Prus Książęcych utworzono nową prowincję – Prusy Wschodnie.

W czasie kulturkampfu „pruskie Mazowsze” przemianowano ostatecznie na Mazury, a ich mówiących gwarą mieszkańców nazywano już tylko Mazurami.

Przeciw germanizacji głośno protestowali wówczas mazurscy działacze i poeci.

W obronie katolickiej Warmii stanęła podobno sama Matka Boska.

W Gietrzwałdzie objawiła się dwóm polskim dziewczynkom, dodawała otuchy, przemawiając śpiewną gwarą warmińską.

Karol Barsolis

Ps. Grunwald to patriotyczne ukoronowanie Polskości, GRUNWALD to podwaliny upadku państwa zakonnego.
Każdy Polski patriota powinien być pod Grunwaldem, by oddać hołd tym, którzy walczyli z pierwszym okupantem.

 

Grunwald – przybyłem, zobaczyłem i serce uradowałem

 

 

 

 

 

 

 

7 thoughts on “Grunwald – przybyłem, zobaczyłem i serce uradowałem

  1. Barsolis

    TAK . Grunwald to miejsce pamieci narodowej Narodu Polskiego . miejsce walki z najezdzacmi , szwabami, krzyzokami ,prusakami .

    Tam powienien byc kazdy Polski PATRIOTA

    Karol Barsolis

Leave a Reply